Yargi logo

Yargı Akademi

Konya Ereğli

KPSS-B GYGK (Genel Yetenek Genel Kültür) Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak da adlandırılan KPSS; kamu kurum ve kuruluşlarında, bazı kadro ve pozisyonlara ataması yapılacak kişilerin seçildiği ve ÖSYM tarafından yapılan yerleştirme sınavıdır.

  • A Grubu: Başbakanlık ve Bakanlığa bağlı olarak; müsteşarlıkları, bağımsız genel müdürlük düzeyine bağlı kuruluşları ve Başbakanlık bağlı ortaklıkları üzerinden, özel yarışma sınavına tabi tutularak atamaların yapıldığı gruptur. Yeterlilik sınavı dahilinde; il özel idareleri, belediyelerin teftiş kurullarına ilişkin kadrolarda görev alınabilir.
  • B Grubu: 190 sayılı Kanun Hükmü Kararnamesi’ne göre döner sermayeli kuruluşlar, fon ve kefalet sandıkları, il özel idareleri, belediyeler ve belediyelere bağlı olarak kurulan döner sermayeli kuruluşlar yanında; diğer kamu kurum ve kuruluşların, A grubunda belirtilen meslekler haricinde, ilk defa kamu hizmetinde görev alacakları atamak için katılan kişilerdir.

Sınava girecek adaylar, mezun oldukları bölüm ve atanacakları kadrolara göre değişkenlik gösterdiklerinden, A ve B grubu olarak ayrılmıştır.

Anahtar Kelimeler kpss b nedir kpss gygk sınavı kpss kadroları

Diğer Kurslarımız

KPSS Öğretmenlik

KPSS Öğretmenlik Kursları

Y 5 %283%29 Programlar Fiyat Al

DGS

DGS Kursları

Y 4 %284%29 Programlar Fiyat Al

Diğer Kurslarımız

Aradığın kurs için fiyat al

Aradığın kurs için fiyat al!

  • Kurs Programını Seç
  • Şube Bul
  • Fiyat Al!

Teşekkürler

Şubemizdeki için fiyat bilgisini size en kısa zamanda ileteceğiz.

İlginiz için teşekkür ederiz.